Ošetrenie brutu Savom pred výsadbou

18.04.2012 21:02

 Priateľ a kolega z Gladirisu Ing. Slošiar Dušan je toho názoru že ošetrenie brutu Savom je podstatne výhodnejšie /aj časove/ ako mechanické narušenie šupky ktoré praktizujem a popísal som ho v článku - " Príprava a sadenie brutu".  Môj názor: pri malom počte vysádzaného tvrdého brutu od sorty, zostal by som pri mechanickom narušení šupky je to raz..dva, zvlášť keď väčšina brutu má mäkký obal, a nopak pri väčšom počte brutu a väčšom počte sort s tvrdím obalom, by som použil dole uvedený postup so Savom .Posúdte a vyberte si..  

pozn.: v článku "Príprava a sadenie brutu" som mal na mysli dva praktizované spôsoby ošetrenia brutu a to dlhodobím máčaní vo vode a Savom. V tom zmysle som opravil vetu: "Teda žiadne 24 či 48 hodinové zmáčanie brutu vo vode s prípravkom Savo" na: "Teda žiadne 24 či 48 hodinové zmáčanie  vo vode, alebo ošetrenie s prípravkom Savo"

Uvádzam kolegov postup v plnom znení:

...s tím Savem se to robí následovně: zobereš si kelímek od Ramy, nasypeš do něj všetky bruty od jedné odrůdy, třebars půl kelímků. Zaleješ to plně koncentrovaným Savem , (neriedeným vodou) (ten čo se používá na desinfekci studní), toho sava se tam naleje len tolko aby byly všetky bruty ponorené, zamiešaš to aby se namočily i bruty po celom obvodě čo plavajů. Celá tato operace trvá 10 sekund. Kelímok dám na slunce, čím večšie teplo, tím lépé. A tak pokračujem trebars 50 kelímkou. Celé luhovanie trvá 2-3 hodiny. Než sa to vyluhuje, zoberem rotavátor a připravím si záhony, tak po hodinke keď mám čas tak se na to podívám jak to pení, a trochu všetky premiešam, 5 sekund na jednu odrůdu. Po troch hodinách sú bruty biele, vrchná tvrdá slupka je rozežraná, bruty jsou pokryté měkou bílou slupkou, která už přepouští vlhko. Takže připravím si prázdné vedro, do kterého zcedím savo. Na praní a zcezování mám 3l kýblík do kterého mám ve dně navrtané 2mm husté dírky (jako syto). Praní dělám následovně: Do levé ruky vemu kelímek od ramy s vyluhovánýma bruty, do pravé ruky kýblík s dírkama, nad prázdným kýblem podržím kýblik a vysypu do něj obsah kelímku od ramy, savo proteče do prázdného kýble za dvě sekundy, udělám dva kroky k 200 l sudu s vodou naplněný vodou, opláchnu v něm kelímek od ramy v kterém byli bruty potom pomořím dnem dolu kýblik  do vody tak do půlky, bleskově se dnem zaplaví čistou vodou a výtáhnu ho  nad hladinu, voda odteče. Takto to ponořím pět krát, potom bruty z kýbliku opláchnuté nasypu spět do opláchnutého kelímků. Celá tahle operace opláchnutí jedné odrůdy trvá když se flákám 20 sekund. A tak pokračuji kelímek po kelímků. Celkem teda úprava brutu pro sadbu jedné odrůdy zabere 30-35 sekund.  Savo je roztok Chlorňanu sodného chemická značka NaClO , je to silný oxidant při styku s organickou hmotou, reaguje s uhlíkem který je hlavním stavebním prvkem slupky takže kyslík se Sava reaguje s uhlíkem a vzniká CO2 , kysličník uhličitý to je to pěnění, a v roztoku potom zůstane savo bez kyslíku co je roztok NaCl, což je slabý roztok kuchyňské soli. Mám vyzkoušené že když se to nechá namočené v tom savu i do rána, tak se nic nestane a bruty klíčí stejně.