Ako vyzerajú kvalitné gladiolové hľuzy?

16.11.2011 21:53

    Obdobie zimných mesiacov je aj časom úvah o nákupe nového sadbového materiálu gladiol. Niečo sme si vytipovali na výstavách , niečo z ponukových katalógov pestovateľov a šľachtiteľov a niečo sa snažíme získať výmenou s kolegami. Pri obrovskom množstve sort, ktoré sú v súčasnej dobe k dispozícii nie je to jednoduché. Čo človek, to iný vkus nič na to zreteľnejšie nepoukazuje ako ankety divákov na výstavách gladiol. Šľachtiteľský trend v súčasnej dobe je  dosiahnuť na kvetoch výraznejšie zriasenie so silnejším voskom v lupeňoch pekný nákvet, pevnosť stonky a kvetov, vyšší počet pukov a samozrejme atraktívnu farbu. Dosiahnuť súhrn všetkých uvedených vlastností na jednej sorte zatiaľ nie je možné. Dobre viem, že súbeh vysokého počtu pukov /26-30/ so silným zriasením a voskom s pevnou stonkou a veľkosťou kvetu 400-500 zatiaľ neexistuje a takú sortu som ešte nevidel. Vrátim sa k anketám. Neraz sme s kolegami len krútili hlavami nad výsledkami ankiet divákov o najkrajšie sorty. Tak milý šľachtiteľ, striedaj rodičovské páry a vyrábaj gladioly od výmyslu sveta, hladko lupenné alebo zriasené, tmavé či svetlé, zelené či hnedé, mini či maxi, fľakaté či strakaté /ako je Hocus Pocus/, nech si každý príde na svoje. Samozrejme sú aj stálice na gladiolovom nebi ako je napr. sorta Bombaj, hoci je to už gladiola - deduško, kde sa objaví tam boduje. Prosím prihláste sa mi, kto ešte má Bombaj bez príznakov virózy resp. degenerácie /prejavy- zmena odtieňov farby kvetov a tvar, ale hlavne veľmi zlá stavba kvetnej hlavy- povytáčané kvety, aj zmenšenie kvetov/, rád vám niečo pekné poskytnem na výmenu.

Aké by mali byť obstarané hľuzy aby vydali maximum pri dobrej opatere? (klik na farebný text)

  Zabudnite na priemer ponúkaných hľuzy (od - do v centimetroch), je to nekorektné kritérium, ktoré sa často objavuje v ponukových katalógoch. Veľkosť hľuzy určuje odrodová vlastnosť, jej vek a výživa  . Kvalitná jednoročná hľuza je takmer guľatého tvaru ale často najkvalitnejšia je 2- ročná hľuza. Totiž v prvom roku hľuza po dopestovaní z brutu pri slabšej výžive a starostlivosti (prípadne je z malého brutu)  "nespraví" maximálne možné parametre kvetu !.  U 2- ročnej (niekedy aj 3- ročnej) dobre živenej hľuze je  tvar hľuzy menej oblý až takmer plochý . Takáto hľuza má väčší priemer ako 1- ročná hľuza, má takmer hladký obvod a koreňový veniec má menší priemer.   Ak je tá istá hľuza 4(3)-tým až 5-tým rokom sadená, síce priemer hľuzy je približne rovnaký ako u dvojročnej, ale hľuza je obvykle plochá s výraznejšími výstupkami po obvode a má veľký priemer koreňového venca. Pre takúto hľuzu je typické že na jar sa prebudí veľa spiacich očiek, t.j vyraší veľa klíkov.  Je vhodné vylámať všetky klíčky a ponechať len jeden dominantný. V prípade núdze môže stará hľuza poslúžiť na záchranu odrody tým, že s nej odoberieme brut a obnovíme kvalitnú odrodu. Ak odrodu zachraňujeme, je potrebné vylomiť tvoriaci sa kvetný klas aby všetká sila šla do tvorby  brutu.  

  Výber odrody je na vkuse každého z vás. Dlhé roky sa nemení skladba sortimentu gladiol v ponuke obchodných reťazcov od holandských dodávateľov. V ponuke sú veľmi staré väčšinou jednoduché, hladkolupenné a farebne fádne odrody.  Návštevníci výstav organizovaných spolkom Gladiola Martin a Gladiris sú prekvapený aké tvarovo a farebne  nádherné gladioly existujú. Novošľachtené gladioly sú moderné aj tým že dlho vydržia vo váze, dokážu súčasne udržať aj 10 a viac otvorených kvetov, majú vysoké počty pukov až 30, sú silne  voskové a kvetné lupeňe krásne zriasené  . V poslednej dobe sa vyšľachtili plnokveté, žíhané a najnovšie aj kvety s ihličkovými lupeňmi.   A tak nie je prekvapením, keď najväčší holandský producent sadiva mečíkov prejavil záujem o dodanie odrôd slovenského šľachtenia pre ich komerčné potreby.

Treba si uvedomiť že jednotlivé odrody, majú rôznu dĺžku vegetácie (od 60 do 110 dní). V severnejších oblastiach preto pestujte skoršie odrody. Seriózny dodávateľ to v ponuke uvedie. Nezabudnime, že po odkvitnutí musia hľuzy ešte aspoň mesiac vyzrieť v pôde.

   Ako dobrý príklad uvediem orodu Rumjannije Ščotky /do nej som často krížil/ alebo Samba, kde jedno ročná hľuza je raz tak veľká ako u niektorých iných odrôd. Samozrejme je to dané v prvom rade tým, že uvedená odroda vytvára veľmi veľký burt oproti niektorým iným sodrodám a tým aj podstatne väčšie hľuzy a samozrejme aj odrodová vlastnosť. Veľká  hľuza neznamená automaticky veľké kvety. 

  Ak chcete mať kvalitné sadivo, pýtajte si radšej od dodávateľa jedno alebo dvojročnú kvalitnú hľuzu. No ešte aj tak nemáte istotu, lebo môže byť zle živená /so znakmi ako by bola stará/, prípadne nesie v sebe degeneráciu, obvykle keď pestovaťeľ nerobí pozitívnu selekcie t.j neodstraňuje u danej sodrody degenerované jedince alebo postihnuté virózou atď,. Takýto dodávateľ sa časom degraduje sám. Mnohokrát od istých  odrôd (často ich nakoniec vyradím) nie je možné získať normálnu kvalitnú hľuzu, lebo vytvárajú okolo hľuzy počas vegetácie neskutočné množstvo obvykle drobného brutu, čím vlastne väčšina výživy ide na tvorbu týchto "guličiek" okolo hľuzy. 

  Ešte je tu na záver jedna rada, nesaďte drobný brut , vyberte u danej odrody len tie väčšie a drobné zahoďte. Zbytočne zaberú miesto a poriadne hľuzy z nich nebudú. Len výnimočne, najmä šľachtitelia, vysadia úplne všetky bruty a to preto, aby sa zaistili  pre prípad straty odrody u nového výnimočného kríženca.       

  Dodržujte pri výsadbe rozstup aj medzi brutmi 3-4 cm, aj oni potrebujú svoj životný priestor a kvalitnú výživu. Hľuza by mala byť bez akýchkoľvek vizuálne posúditeľných znakov ochorenia, tolerujeme len bakteriózu v menšom rozsahu (lesklé preliačiny na hľuze nevylupovať), ktorú spôsobuje obvykle vpich drôtovca a následná infekcia. V menšom rozsahu nemá zásadný vplyv na kvetenstvo a na novej hľuze sa už objaviť nemusí.

  Ak zbadáte na hľuzách súvislé svetlohnedé fľaky, obvykle  na niektorej časti (dokonca sieťkovanie) -u mňa je to často -jedná sa len o dosušovanie hľuzy na slnku. Cez sieťku v ktorej sú umiestnené, sa sieťka "prefotí" na hľuzu a následne miestami zhnedne. Lepšie je gladioly po vybratí z pôdy a ošetrení sušiť v dobre vetranej miestnosti pri 20+-°C, ja na to podmienky nemám. 

 Problém je keď na uskladnených hľuzách objavíte lepkavé hnedé výlučky a "obrúsený" povrch hľuzy do hnedo-čierna.  Máte zazimovanú strapku !! .Na jar treba bezpodmienečne moriť /Karate alebo Actelic, Decis atď./, ešte lepšie by bolo hneď po zistení. Strapka je zákerná, na záhone ju pozde  zbadáte, je  zalezená v pukoch gladiol vyciciava vytvárajúce sa lupeňe a puky sa nemusia vôbec otvoriť.

 

 Veľa šťastia pri výbere sort gladiol a dobrú sezónu praje  Peter Lelek.