..vyberte si rubriku z ponuky vľavo  / Z mojej záhrady, Gladioly na webe, Aktivity na internete,  Zoznam CZ a SK gladiol, Zaujímavosti /

 

Cesta k moderným gladiolám..
Moderné gladioly majú mnohých obdivovateľov, ale máloktorý z nich si uvedomuje, aká dlhá a doslova tŕnistá a neprebádaná cesta k nim viedla. Rodičmi dnešných záhradných sort sú divé druhy mečíkov čo bujne rastú v Afrike medzi Kilimandžárom a Kapským mestom. Pred nejakými tromi storočiami Európa tieto africké mečíky vôbec nepoznala, ale tunajší prírodovedci popísali pod rozličnými menami domáce druhy, medzi nimi aj u nás na Slovensku rozšírené mečíky močiarny a strechovitý.
Prvé mečíky z oblasti Kapska priviezli na Britské ostrovy obchodníci tzv. Východoindickej spoločnosti. Stalo sa tak v druhej polovici 17. storočia, ale dovezené druhy mali v európskych podmienkach jednu obrovskú nevýhodu. Boli zimorastúce a ani pri daždivých britských zimách nemali šancu uplatniť sa. Pestovali sa v skleníkoch a bolo veľkým snom zahradníkov "prekrížiť" ich na letné kvetiny. Čiastočne sa im to podarilo v 18. storočí a postupne nové hybridy začali prenikať na kontinent. Rozšírenie mečíkov tiež napomohol skutočnosť, že hľuzy možno v jeseni vybrať a na jar opätovne sadiť. Pokračujúc krížením začala vznikať vlastne úplne nová kvetina, gladiola.
Pôvodné druhy neboli príliš dekoratívne, mali krátke stonky s 5-8 drobnými kvetmi. Nové krížence mali však už väčšie kvety a na stonke vyrástlo mnoho razy 10-12 kvetov. Predvojom moderných gladiol sa stala sorta PICARDY, ktorú uviedol na trh Kanaďan Palmer v roku 1931. To už bola vyše jeden a pol metra vysoká gladiola s vyše 20 pukmi- kvetmi na klase. Od vzniku Picardy prešli gladioly skoro neuveriteľným vývinom, takže ak by sa na našej výstave objavila, bola by až príliš nedokonalá...Je dobré si pripomenúť keď naši starý rodičia boli mladí, gladioly, ako ich dnes poznáme, vlastne neexistovali.