PORADŇA - pestovanie gladiol, ochrana, skladovanie.. ..celkom dole pridajte vašu otázku.

Dátum: 31.08.2016

Vložil: gabriel

Titulok: kvitnutie

dobry den, tento rok som pestoval gladioly doma na juhu Slovenska (Zeliezovce) a v mojom sucasnom posobisku na zapadnom pobrezi Danska (Esbjerg). Samozrejme velmi odlisne klimaticke podmienky a aj poda zrejme. Jednu vec som vsak pozoroval na obidvoch miestach, gladioly vyhnali pekne velke kvety, tie vsak nikdy nerozkvitli. Doma sme to pripisovali teplu, prudkemu slnku a skor suchemu pocasiu, tu v Dansku vsak napriek velmi prijemnemu letu, tak prudke slnko nehrozi a aj dazdov je dostatok. Mozte mi poradit cim to je, ze puky nerozkvitnu? Dakujem

Dátum: 06.09.2016

Vložil: P.L.

Titulok: Re:kvitnutie

Dobrý deň, predpokladám že sa jedná o niekoľko rôznych sort- odrôd ktoré pestujete. Pokiaľ by to bola jedna sorta mohlo by ísť o veľmi zriedkavú anomáliu obvykle vplyvom vírusu /ja som sa s tým nestretol/.
Neotváranie pukov resp. zasýchanie kvetov /nerozkvitnutie/ je častý jav, keď sa premnožia strapky ktoré sa už nasťahovali do kvetných pukov. To je veľmi pravdepodobný dôvod vašich problémov s gladiolami /zrejme zle ošetrené sadivo je z jedného zdroja/. Ako predchádzať tomu, som opísal na viacerých miestach v príspevkoch, resp. v rubrike Poradňa-návod na pestovanie.

Dátum: 17.08.2016

Vložil: Kristina

Titulok: Vošky

Dobry den, mam gladioly a niektore su napadnute voskami pod listami mozu tieto vosky poskodit hluzu po vybrati z pody a nasledne prezimovat v hluze a tak znicit dalsiu urodu v nasledujucom roku? Dakujem za odpoved.

Dátum: 19.08.2016

Vložil: P.L.

Titulok: Re:Vošky

Dobrý deň,
predpokladám že sa jedná o strapky ktoré často poškodzujú kvetné puky čím nedôjde k otvoreniu kvetov. Pokiaľ sa kvety otvoria , bývajú na nich rôzne poškodenia .
Hľuzy po vybratí z pôdy treba moriť prípravkami proti strapke ako je napr. Karate a pod. nakoľko sú nasťahované pod šupinami hľúz ktoré by v zime poškodili a po jarnej výsadbe by sa opäť opakoval problém so strapkami na kvetoch.

Dátum: 11.08.2016

Vložil: Jana

Titulok: zmáčadlo

Treba ho používať pri morení cibúľ, čo je to? Z čoho to urobiť? Ďakujem za odpoveď.

Dátum: 16.08.2016

Vložil: P.L.

Titulok: Re:zmáčadlo

..zmáčadlo je chem. prípravok ktorý umožní lepšie rozloženie postrekovej látky na listoch, zároveň zabráni zmývaniu postrekovej látky. Pri morení hľúz-cibuliek je zbytočné ho používať. Bežne v predaji je prípravok SILWET. Ako náhradu v krajnom prípade môžete do postreku miesto Silwetu pridať pár kvapiek "Jary" na nádoby.

Dátum: 20.07.2016

Vložil: miro

Titulok: zmeny farieb

podla navcodu pestovane rastliny po roku menia farbu najviac na ruzovu po viac rokoch na bielu, preco

Dátum: 28.07.2016

Vložil: P.L.

Titulok: Re:zmeny farieb

..výrazná zmena farby kvetu možná nie je.Môže ísť iba o nepatrnú zmenu odtieňu základnej farby vplyvom určitej degenerácie hľuzy ktorá sa sadí viac ako cca 4-5 rokov. Aby sa tomu predišlo, je vhodné obnovovať sadbový materiál dopestovaním nových hľúz z brutu /guličky okolo hľuzy/.
Zmenu farieb, tvarov a iných vlastností kvetu je možné dosiahnuť len krížením gladiol a vysadením semien.
Často sa stáva že pestovateľovi "odhynú" napr. biele gladioly a zostanú len odolnejšie napr. ružové. Na farbe hľúz to nemusí poznať.

Dátum: 30.05.2016

Vložil: Kristina

Titulok: Kvetinace

Dobry den, preco sa gladioly nemaju sadit do kvetinacov? Dakujem za odpoved.

Dátum: 02.06.2016

Vložil: P.L.

Titulok: Re:Kvetinace

Dobrý deň, gladioly vo väčších a hlbších črepníkoch v zásade pestovať môžeme. Je vhodné vybrať odolné odrody a menšie vzrastom. Gladiola potrebuje pre rast pomerne dosť priestoru do strán aj zvisle , značné množstvo živín a vody. Do menších črepníkov by som nevysádzal zo spomínaných dôvodov a naviac môže dochádzať k prehrievaniu koreňov. Za účelom pestovania Gladiol v nádobách, sa dovážajú z Holandska odrody vhodné na takéto pestovanie pod komerčným názvom Glamidy. Vyskúšať to môžete aj s vašimi odrodami o ktorých viete že sú vzrastom menšie. Pozdravujem .

Dátum: 03.05.2016

Vložil: Kristina

Titulok: Jarne mrazy

Dobry den ,mozu jarne mrazy poskodit gladioly.dakujem za odpoved.

Dátum: 04.05.2016

Vložil: P.L.

Titulok: Re:Jarne mrazy

Dobrý deň,
bežne sa stáva že prvé listy najmä ich špičky ktoré sa dostali nad povrch pôdy môžu primrznúť a zavädnúť. Nič vážne sa nestalo, ďalšie listy budú v poriadku.Hľuza je v bezpečnej hlbke bez poškodenia. Je vhodné ale nie nevyhnutné ,poškodenú časť listov odstrihnúť aby nedošlo v letných mesiacoch ich napadnutiu hubovými chorobami.
Pozdravujem a nech Vám rozkvitne veľa pekných kvetov na záhone.

Dátum: 17.04.2016

Vložil: Jana

Titulok: Gladioly z cibuliek

Dobry den, kupla som si cibulky Gladiol, mam ich uz asi mesiac zasadene v hlbke 10 cm v zemi,, ale zasial nevyklicili. Moze im prekazat ilovita poda, alebo som ich zasadila skoro( v marci)? Stanoviste maju slnecne. Mam este dalsie cibulky, ale bojim sa ich zasadit, kedze neviem, kde som urobila chybu.

Dátum: 19.04.2016

Vložil: P.L.

Titulok: Re:Gladioly z cibuliek

Dobrý deň,
žiadne obavy zdravím hľuzám gladiol sa nič nestalo. Skúšal som teplotu pôdy v hĺbke 10 cm a je stále dosť chladná. To znamená že "cibuľky" si pekne počkajú kým sa pôda zohreje nad 10° C a začne sa rozvíjať koreňový systém a takisto sa po čase objavia aj klíčky. Teraz len"čupia" a čakajú na zohriatie pôdy.
Samozrejme nepoznám zdroj odkiaľ ste kúpila sadivo, takže nemôžem vylúčiť ani jeho závadnosť, to však nepredpokladám. Zdravé hľuzy totiž môžu byť v pôde aj niekoľko mesiacov či celú zimu, pokiaľ neboli silné mrazy. No a túto jar sme žiadne významné mrazy na celom Slovensku nemali. O sadení je na úvodnej stránke môj nový článok. Pozdravujem P.L.

Dátum: 29.02.2016

Vložil: Gabika

Titulok: Gladioly -v zime

Dobrý deň, chcela som sa opýtať či bude niečo z gladiol keď som ich zabudla vybrať na jeseň a ostali mi v zemi celú zimu?

Dátum: 23.03.2016

Vložil: P.L.

Titulok: Re:Gladioly -v zime

Roky mám s tým skúsenosti,kolega z klubu ich často "zabudne" vybrať. A či z nich niečo prežije ?. Áno , záleží to na troch činiteľoch. 1.Do akej hĺbky premrzla pôda
2.Do akej hĺbky sa dostali nevybraté hľuzy po jesennej orbe. /ak záhrada bola neoraná je väčšia nádej/
3. Aký druh pôdy máte /rôzne izolačné vlastnosti/. Niekedy je to aj väčšia odolnosť určitej sorty ale to je nepodstatné.
Záver: neviem v ktorej oblasti pestujete gladioly ale u nás v Turčianskej kotline pôda pod cca 10 cm nepremrzla, teda dá sa očakávať že značná časť hľúz aj brutu by mohla prežiť.
Urobte skúšku rýľom a vykopte zopár hľúz. Ak by boli v poriadku a sú pre vás vzácne vyberte ich a presadte. Ak ich ponecháte aj s brutom tak vyrastie hustý trs brutu a hľuzy s menej kvalitným kvetom.Ak ich máte veľa, tak ich tam radšej nechajte, v tomto čase môžu byť v teplejších oblastiach aj čiastočne zakorenené. Ak hľuzy pri kontrolnom ryľovaní nenájdete tak zhnili po zamrznutí a je zbytočné nechať nevyužitú pôdu a čakať na gladioly. Veľa šťastia ! Pozdravujem P.L.

Dátum: 20.02.2016

Vložil: Jana Šimková

Titulok: Gladioly

Dobrý deň.
Gladioly mi premrzli na zahrade v chalupe, sú mäkké,takže asi ich vyhodiť?Ďakujem za odpoved.

Dátum: 23.03.2016

Vložil: P.L

Titulok: Re:Gladioly

Prepáčte za pozdnejšiu reakciu. Určite áno,ľahko to zistíte stlačením hľuzy, keď je mäkká je vlastne zhnitá alebo tvrdá zmršťená po zahnití a vysušený. To sa stáva, no možno brut /malé guličky čo boli pri hľuzách/ mohli pri miernych mrazoch prežiť. Z nich si namnožíte kvalitný materiál na výsadbu. Pozdravujem P.L.

Dátum: 18.08.2015

Vložil: Gabriela

Titulok: Škaredé puky a vyschnuté kvety

Dobrý deň chcela by som sa opýtať zasadila som si veľa druhov gladiol vyrástli mi pekné zdravé listy,,,potom vyšli puky a tie už boli nejaké napadnuté a ,keď mali celkom zakvitnut ostavali škaredé kvety a všetky kvety uschli a to sa mi stalo aj pri nových cibulkach ktoré som kúpila tento rok...ďakujem s pozdravom gabriela z uhrovca

Dátum: 26.08.2015

Vložil: P.L.

Titulok: Re:Škaredé puky a vyschnuté kvety

Dobrý deň,
vo Vašom prípade by som uvítal aspoň jednu fotografiu takýchto pukov. Z toho čo ste mi napísala môžu byť dve príčiny alebo kombinácia obidvoch. Ako prvý dôvod môže byť zasušenie vyvíjajúcich sa pukov vplyvom vysokých teplôt. Ak by tak bolo takmer na všetkých /?/ rastlinách- to sa mi nezdá byť skutočný dôvod, nakoľko jednotlivé odrody gladiol majú veľmi rozdielnu odolnosť voči zasychaniu pukov /listeňov/. To by ste určite musela mať aj zdravé rastliny. Druhá možnosť dosť pravdepodobná, ktorú síce nespomínate, je napadnutie vyvíjajúcich sa kvetov strapkou mečíkovou, pre ktorú teplé suché leto bolo ideálne na premnoženie. Najpravdepodobnejšia je kombinácia obidvoch možností a vtedy je to skutočne devastujúce pre celý záhon kvetov. Keby to bol len požer lupeňov od strapky mečíkovej, určitý počet pukov by sa napriek tomu rozvinul do kvetu. Na kvetoch by bol fľaky rôznych tvarov od požeru. Teraz len vylomte a odstráňte takéto stonky s pukmi a tým doprajete gladiole pri dozrievaní novej hľuzy dobré podmienky. Pozdravujem P.L.

<< 1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Pridať nový príspevok