PORADŇA - pestovanie gladiol, ochrana, skladovanie.. ..celkom dole pridajte vašu otázku.

Dátum: 14.11.2018

Vložil: Michal

Titulok: Morenie

Dobrý deň,môžem pred uskladnením moriť v SULKE?Ďakujem

Dátum: 04.12.2018

Vložil: P.L

Titulok: Re:Morenie

.. áno, Sulka je univerzálne moridlo na huby aj škodcov. Okrem toho že nepríjemne zapácha , na trhu sú už podstatne kvalitnejšie prípravky.

Dátum: 18.05.2018

Vložil: Ondrej

Titulok: Prosim o radu

Zasadil som minuloročne hluzy. Po vzideni su listy pokrčené, zvlnené. Čo som spravil zle? Nové, kúpené su pekné. Ďakujem za radu.

Dátum: 04.12.2018

Vložil: P.L.

Titulok: Re:Prosim o radu

..neviem kam sa vytratila moja aktuálna odpoveď, tak prepáčte za veľké meškanie odpovede.
Priečne pokrčené alebo zvlnené listy nazývame varhánkovitosť. Súčasne býva /nemusí/ rastlina mierne či viac zakrpatená. Kvetné klasy môžu vykazovať aj iné deformácie. Je to jeden z chorobných prejavov vírusu žltej mozaiky fazule a takéto hľuzy ďalej nesadíme a likvidujeme, nakoľko sa choroba prenáša na novovytvorenú hľuzu ale aj brut /nesúvisí to so sadením fazule, len tak sa volá/.
Chybu ste nespravil, prenášačmi choroby sú vošky či strapky a iný bodavý hmyz, ktorých výskyt treba potláčať postrekmi. Viac v rubrike Poradňa - Návod na pestovanie gladiol. Zdravím, P.Lelek

Dátum: 03.08.2017

Vložil: Jana

Titulok: Gladioly

Dobry den,prosim vas, co mam urobit ak uz odkvitli gladioly? Tie stonky msm zostrihnut alebo nechat tak a cibulky mozem nechat v zemi? Dakujem za radu

Dátum: 13.11.2017

Vložil: P.L.

Titulok: Re:Gladioly

Dobrý deň, prepáčte za veľmi omeškanú odpoveď, nemal som z tech. príčin prístup na web.
Keď gladioly odkvitnú /ak neboli zrezané kvety/ je potrebné odstrániť stonku aby sa tvorbou semien na voľne opelených kvetoch rastlina zbytočne nevysilovala. Ak režete kvety gladiol, ponechajte im čo najviac listov. Hľuzy gladiol po odkvitnutí nechajte v zemi aspoň jeden mesiac a viac, aby stihla nová hľuza dostatočne narásť a vyzrieť. V našich podmienkach hľuzy nemôžu prezimovať v zemi, zamrzli by !.
Prajem úspešnú sezónu r. 2018.

Dátum: 20.07.2017

Vložil: Anna Farkašovská

Titulok: Zažltnuté listy

Dobrý deň!
Pestujeme gladioly mnoho rokov ale posledné roky sa mi ich nedarí vypestovať pekné. Sú napadnuté chorobami ale aj škodcami.Snažím sa ich pestovať každý rok na inom mieste ale nejako to nepomáha.Robila som aj postrek proti strapkám ale teraz keď už majú niektoré kvetné puky gladiolom začínajú žltnúť až zasychať listy najmä na tých ,ktoré ešte nemajú puky.Je to nejaká pleseň a je nádej ,že vykvitnú?Je už neskoro na postrek?
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

Dátum: 13.11.2017

Vložil: P.L.

Titulok: Re:Zažltnuté listy

Dobrý deň,
ospravedlňujem sa Vám za veľmi neskorú odpoveď, nemal som prístup na web.
Predpokladám, že kvitnutie vašich gladiol podľa popisu žiaľ nedopadlo dobre. Podľa príznakov by žiadny okamžitý zásah rastlinám už nepomohol. Strapka poškodí len kvetné puky a kvety sa nemusia vôbec rozvinúť. Žltnutie a zasychanie listov najčastejšie spôsobujú hubové ochorenia. Rozsiahla téma , veľa o nej nájdete v inej časti mojej web. stránky.
Poradím Vám ako do nasledujúcej sezóny.
Zozbierané hľuzy /ktoré to prežili/ treba ešte teraz moriť proti hubám a zároveň /v jednom roztoku/ aj proti strapkám. U nás sú v predaji viacej-menej len prípravky na báze medi- Kuprikol, Dithane, Šampion a tieto nepoužívajte!. Hubové choroby sú takmer úplne rezistentné voči nim, pretože dlhé roky sa používali, iné neboli. Nie je žiadny problém doviesť z Poľska prípravok KAPTAN WP 75 s rovnomennou účinnou látkou. Žiadna novinka, ale je účinný, u nás sa nepredáva. Môžete ho použiť proti hubám aj ako preventívny postrek na listy počas sezóny, najmä v čase keď sú teplé sparné dni a dobre sa šíria spóry škodlivých húb. Je veľa iných prípravkov ale nie sú k dostatiu pre záhradkárov.
Dobrou prevenciou je nesadiť gladioly aspoň 3-4 roky na rovnaké miesto a zabrániť premnoženiu drôtovcov /napr. prípravokom Dursban/. V takmer každej pôde sa nachádzajú aj škodlivé huby ale infekcia sa nemusí dostať do hľúz pokiaľ nie sú napichnuté škodcom, na listy však áno.
Postrek proti strapkám ktoré sú už v pukoch je neúčinný, pretože u nás sa predávajú len kontaktné a požerové insekticídy /nie systémové, tie boli zakázané v EÚ/ a tie ich nezasiahnu. Pomôže len morenie hľúz na jeseň napr. s Karate a pod., inakšie by strapky prezimovali pod šupkami hľúz. Strapky okrem poškodenia kvetov, svojimi vpichmi prenášajú a vírusové ochorenia gladiol.
Snáď som Vám touto odpoveďou trocha pomohol do nasledujúcej sezóny. Napíšte mi ako sa vám bude dariť s gladiolami a prípadne Vám ešte poradím ak to bude potrebné a hlavne podstatne skôr. Pozdravujem, P.Lelek

Dátum: 19.10.2016

Vložil: M.D.

Titulok: otázka

Dobrý deň pán Lelek,

sme začínajúci záhradkári a ja ako asi každá žena milujem kvety. Nemám veľké pestovateľské ambície, iba hľadám informácie od ľudí, ktorí už majú skúsenosti.
So záujmom som si prezrela Vašu stránku a v niektorom z príspevkov ste spomenuli, že ste z Turčianskej kotliny :) My máme záhradu v Ivančinej :)
Moja otázka: Máte skúsenosti s tým, ktoré rastliny sú vhodnými susedmi gladiol? Mám na mysli skôr zeleninové druhy ako okrasné. Rada by som totiž vysadila v nasledujúcej sezóne gladioly medzi zeleninu a skúsila by som takto pestovať aj "brut", ktorý sa mi urodil tento rok. Dočítala som sa, že nie je vhodné sadiť ich po zemiakoch, fazuli, uhorkách, takže to nie sú vhodní susedia. Sú aj takí ktorých by ste odporúčali?

Ďakujem za odpoveď.
Mirka Dvoranová

Dátum: 19.10.2016

Vložil: P.L.

Titulok: Re:otázka

Dobrý deň, Vašu otázku som vložil do mojej poradne , odpoveď prípadne poslúži aj iným.
Nepoznám rastliny ktoré by sa počas rastu nezniesli s gladiolami ak nerátam vzrastom vysoké ktoré by vytvárali tieň.
Iná otázka je predplodina či miesto vysadenia. Skutočne nevhodné je sadiť gladioly na miesto kde pred rokom boli zemiaky, nakoľko je väčšia možnosť nakazenia hľúz hubovými chorobami v dôsledku poškodenia hľuzy najčastejšie drôtovcom ktorý obľubuje práve zemiaky. Tu by som urobil 2-3 ročnú pauzu. Obdobne môžu byť poškodené hľuzy hubovými ochoreniami najčastejšie hubou fuzária či botritídou, v lepšom prípade len bakteriózou /hľuza nie je zničená, len poškodená/, keď sú vysádzané blízko trávnika kde je výskyt škodcov značný. Samozrejme záleží aj na tom do akej miery je pôda zamorená hubami. Možno máte pôdu zdravú, ktorá je bez uvedených patogénov.
Literatúra uvádza ako nevhodné vysádzať gladioly po uhorkách, rajčinách, fazuli, tabaku.. k vôli možnosti nákazy virózou. Z praxe viem že to nemá žiadne opodstatnenie, lebo vírusy sa prenášajú napichnutím chorej rastliny nap. strapkou mečíkovou a prenosom- napichnutím zdravej rastliny. Iné je časove súbežne v blízkosti gladiol pestovať uvedené rastliny, to neodporúčam, aj keď vírusy z chorých rastlín nasaté škodcom sú účinné len rádovo niekoľko sekúnd !. Čiže - vysadte ich radšej ďalej od gladiol. Ale aj tak môžu byť gladioly ohrozené, nakoľko strapky nalietavajú najmä počas horúceho leta napr. z okolitých lúčnych porastov.
Dnes už vieme že takmer každá odroda gladiol má v latentnom stave virózu, takže pestujte odolné odrody na ktorých nie je poznať príznaky virózy /najčastejšie svetlé pásy, krúžky na listoch alebo len na ich špičkách ../
Pozdravujem do Ivančinej P.L.

Dátum: 18.09.2016

Vložil: micht

Titulok: suche kvety

Dobrý deň, tento rok sa mojim gladiolám nedarilo. Mala som cibuľky z viacerých zdrojov - moje niekoľkoročné i novo zakúpené. Všetky dopadli rovnako - listy krásne vyrástli, dokonca ani silný mráz (v apríli tohto roku) zvládli, ale všetky kvety vyrastali už zaschnuté. Je to nejaké choroba alebo zlá pôda? Mala som ich v rôznych častiach záhrady, no všetky dopadli rovnako. Ak ide o chorobu, mám všetky cibule zlikvidovať alebo ich môžem nechať a skúsiť to o rok? Ďakujem za radu.

Dátum: 19.09.2016

Vložil: P.L.

Titulok: Re:suche kvety

Dobrý deň,
všetky vaše popísané nepríjemnosti s gladiolami sú spôsobené nadmerným výskytom strapky mečíkovej.
Na úvodnú stránku som vložil texty a fotografie ktoré Vám podrobnejšie vysvetlia tento problém a aj potrebné opatrenia.
Samozrejme hľuzy nelikvidujte, v budúcej sezóne už môže byť všetko OK ! Žiaľ mal som ich aj ja /náletové, nie prezimované na hľuzách/. Zdraví P.L.

Dátum: 07.09.2016

Vložil: W.K

Titulok: Jalové hľuzy

Zakúpila som niekoľko balení gladiol v OBI.Tie,ktoré som zasadila na chalupe,krásne kvitli, a tie,ktoré som sadila doma do veľkej plechovej vaničky,ostali "jalové".Proste ani puk.Pritom mi v tej istej vaničke predchádzajúce roky krásne rozkvitli.Čo je príčinou?
Ďakujem za rady.

Dátum: 08.09.2016

Vložil: P.L.

Titulok: Re:Jalové hľuzy

Dobrý deň, ťažko sa mi posudzuje z výrazu"jalové" čo tým presnejšie myslíte. Teda vôbec nevyrašili z pôdy? alebo sa kvetné puky neotvorili?. Pokiaľ boli hľuzy zdravé pri sadení, keby ste ich ani nezaliala či preliala, z vaničky by museli aké-také gladiolky vyrásť ! .Môžem to chápať aj tak že vám vyrástli stonky a kvetné puky sa neotvorili /aj keď spomínate "ani puk"/.
Totiž aj keby hľuzy zakúpené v OBI boli zosušené a mali čakacie korienky aj vtedy vyrastú. Ak boli hľuzy veľmi tvrdé bez čakacích korienkov, tak môže ísť o tvrdú hnilobu, čo naozaj spôsobí úplné odumretie hľuzy a tým sú vaše problémy vysvetlené. Ak na kvetných stonkách zostali zakrpatené puky, spôsobila to strapka mečíková. Viac o nej v príspevkoch dolu. Zdraví P.L.

Dátum: 31.08.2016

Vložil: gabriel

Titulok: kvitnutie

dobry den, tento rok som pestoval gladioly doma na juhu Slovenska (Zeliezovce) a v mojom sucasnom posobisku na zapadnom pobrezi Danska (Esbjerg). Samozrejme velmi odlisne klimaticke podmienky a aj poda zrejme. Jednu vec som vsak pozoroval na obidvoch miestach, gladioly vyhnali pekne velke kvety, tie vsak nikdy nerozkvitli. Doma sme to pripisovali teplu, prudkemu slnku a skor suchemu pocasiu, tu v Dansku vsak napriek velmi prijemnemu letu, tak prudke slnko nehrozi a aj dazdov je dostatok. Mozte mi poradit cim to je, ze puky nerozkvitnu? Dakujem

Dátum: 06.09.2016

Vložil: P.L.

Titulok: Re:kvitnutie

Dobrý deň, predpokladám že sa jedná o niekoľko rôznych sort- odrôd ktoré pestujete. Pokiaľ by to bola jedna sorta mohlo by ísť o veľmi zriedkavú anomáliu obvykle vplyvom vírusu /ja som sa s tým nestretol/.
Neotváranie pukov resp. zasýchanie kvetov /nerozkvitnutie/ je častý jav, keď sa premnožia strapky ktoré sa už nasťahovali do kvetných pukov. To je veľmi pravdepodobný dôvod vašich problémov s gladiolami /zrejme zle ošetrené sadivo je z jedného zdroja/. Ako predchádzať tomu, som opísal na viacerých miestach v príspevkoch, resp. v rubrike Poradňa-návod na pestovanie.

Dátum: 17.08.2016

Vložil: Kristina

Titulok: Vošky

Dobry den, mam gladioly a niektore su napadnute voskami pod listami mozu tieto vosky poskodit hluzu po vybrati z pody a nasledne prezimovat v hluze a tak znicit dalsiu urodu v nasledujucom roku? Dakujem za odpoved.

Dátum: 19.08.2016

Vložil: P.L.

Titulok: Re:Vošky

Dobrý deň,
predpokladám že sa jedná o strapky ktoré často poškodzujú kvetné puky čím nedôjde k otvoreniu kvetov. Pokiaľ sa kvety otvoria , bývajú na nich rôzne poškodenia .
Hľuzy po vybratí z pôdy treba moriť prípravkami proti strapke ako je napr. Karate a pod. nakoľko sú nasťahované pod šupinami hľúz ktoré by v zime poškodili a po jarnej výsadbe by sa opäť opakoval problém so strapkami na kvetoch.

Dátum: 11.08.2016

Vložil: Jana

Titulok: zmáčadlo

Treba ho používať pri morení cibúľ, čo je to? Z čoho to urobiť? Ďakujem za odpoveď.

Dátum: 16.08.2016

Vložil: P.L.

Titulok: Re:zmáčadlo

..zmáčadlo je chem. prípravok ktorý umožní lepšie rozloženie postrekovej látky na listoch, zároveň zabráni zmývaniu postrekovej látky. Pri morení hľúz-cibuliek je zbytočné ho používať. Bežne v predaji je prípravok SILWET. Ako náhradu v krajnom prípade môžete do postreku miesto Silwetu pridať pár kvapiek "Jary" na nádoby.

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Pridať nový príspevok