Termíny výstav v r. 2023

22.7.- 23.7.2023 -  Rajecké Teplice- slovenská výstava  

29.7.- 30.7.2023 -  Holešov ČRmedzinárodná výstava zatiaľ v rokovaní 

  5.8.- 6.8.  2023   - Bojnice, medzinárodná výstava- hlavná klubová

13.8.- 14.8. 2023  -  Zahrada Vysočiny- Žirovnice ČR, medzinárodná výstava 

 

Opatrenia na zlepšenie kvality vystavených exponátov

Sme spolok s dlhou tradíciou pestovania , šľachtenia gladiol a výstavníctva. V tomto smere patríme medzi to najkvalitnejšie nie len doma ale aj v porovnaní so zahraničím.

      Stále pociťujeme potrebu zlepšovať kvalitu našich výstav z hľadiska vystavených exponátov. Preto chcem navrhnúť určité zmeny, ktoré by definovali výstavné parametre exponátov. Stáva sa že občas sa dostanú na výstavný stôl klasy ktoré tam nemajú čo robiť a nerobia dobré meno našej organizácii. Zdôrazňujem, týka sa to každého z nás v neposlednej rade aj samotný šľachtiteľ odrody má nepríjemný pocit keď vidí na výstavnom stole svoju prácu- svojho kríženca ktorý má namiesto 26 pukov napr. 14, naviac je skrivený z rozhádzanými kvetmi, a z tých 14 kvetov je 5 už odkvitnutých.

Nechcem navrhnúť nesplniteľné kritériá pre kvalitu exponátov, veď nie v každej oblasti nášho územia sú rovnaké klimatické podmienky, prípadne fyzická kondícia pestovateľa neumožňuje urobiť všetko pre dobrú kvalitu svojich gladiol.

Treba ale nastaviť aspoň minimálne kritériá pod ktoré nesmú gladioly ísť a  dostať sa na výstavný stôl.

Okrem dôvodu ktorý som už spomínal- šľachtiteľ verzus vystavovateľ, ide aj o našu klubovú prestíž a prezentáciu pred návštevníkmi výstav. Máme skúsenosti že návštevníci v prvom rade oceňujú farby gladiol menej si všímajú iné parametre resp. to čo vidíme my naším odborným okom. Ale sú medzi nimi mnohí ktorí si všimnú aj výšku gladiol počty pukov a pod.

Ďalší dôvodom skvalitnenia prinesených výstavných exponátov je príprava preplácania kvetov vystavovateľom, čo tu bolo už aj v minulosti. Nepôjde o žiadne veľké čiastky, ide len o to že neskutočným spôsobom zdraželi aj pre nás pestovateľov všetky potrebné materiály počnúc od hnojív , chemických prípravkov, vody, elektriny a pod.

Tieto malé príspevky majú byť aj motiváciou aby sme priniesli len tie najkvalitnejšie klasy ktoré sme dopestovali a možno ojedinele neskončili na tržnici miesto výstavného stola.

Po mojej predbežnej  konzultácii s predsedom na stanovenia kritérií pre výstavný mečík, predkladáme naozaj minimalistický návrh, ktorý určite zásadným spôsobom neovplyvní stav ktorý bol doteraz, len určí najspodnejšie hranice , po prekročení ktorej by sa už gladiola na výstavný stôl dostať nemala.

Návrh je takýto:

Pokiaľ sa jedná o pomenovanú odrodu vieme  koľko pukov od-do by mala mať.

 Príklad: vychádzajme z toho že u klasického sortimentu (okrem exotov a semenáčov) nikto zo šľachtiteľov čo poznám neintrodukuje , keď má nová odroda menej ako 20 pukov. Preto navrhujem aby minimálny počet pukov pre danú odrodu bol stanovený ako 80%  deklarovaneho množstva pukov zo strany šľachtiteľa. To znamená že u 20 pukovej odrody to môže byť minimálne 16 pukov, čo zároveň môžeme pokladať za určitých okolností za úplne spodný limit pre akúkoľvek výstavnú gladiolu okrem výnimiek ( výnimky ešte spomeniem ). Samozrejme pod pukmi sa rozumejú aj rozkvitajúce alebo rozkvitnuté kvety.

Takže v praxi od tohto roku by napr. Lososvý Gigant- s deklarovanými 28 pukmi, pri dodržaní limitu 80% musel mať minimálne 22 pukov.

  Je to proti môjmu presvedčeniu, ale ak vychádzam z praxe na výstavách, mnohokrát by nastal problém ako vykryť celý výstavný priestor, keby sme latku postavili vyššie

Výnimkami by boli exoty kde navrhujem spodný limit na 14 pukov (?). Novošľachtenie kvitnúce prvým rokom by  mohlo byť bez obmedzenia počtu pukov. U novošľachtenia ide o ukážky, kde ešte kríženec nemá stabilné parametre aj  vzhľadom na to že bol dopestovaný často z menších hľúz. Mimochodom kvalita a s tým súvisiaca veľkosť hľúz vedia ovplyvniť množstvo pukov veľmi výrazne.

Je dôležité aby na výstavný stôl sa nedostali klasy veľmi zakrivené , kvety napadnuté strapkami, kvety s výraznými fľakmi od virózy a výrazne prekvitnuté. Tu sa ťažšie určujú hranice čo ešte a čo už nie. Preto navrhujem že keď v deň inštalácie výstavy budú na klase odkvitnuté kvety alebo už vylomené kvety, aby minimálny počet nezavädnutých kvetov a pukov dohromady bol 16.

Myslím si že za tie roky pestovania a výstav ktoré  sme absolvovali, každý máme v sebe dosť vedomostí o gladiolách a z úcty k šľachtiteľovi ale hlavne svojej prezentácie, vieme kde tie hranice sú.

 Môže však nastať situácia (tá spomínaná výnimka), kedy tieto pravidlá -limity na kvalitu kvetov znížime alebo takmer všetky už odsúhlasené zmeny nebude potrebné dodržať. Môže to nastať vtedy, keby došlo k mimoriadne nepriaznivému vývoju počasiu v sezóne ako sú dlhotrvajúce mimoriadne horúčavy prípadne iné javy ktoré nevieme ovplyvniť. .Na tom by sme sa predom všetci všetci vystavovateľia dohodli.

   Vzhľadom na klimatické zmeny napr. sezóna r.2022 sa zrejme stane štandardnou aj pre budúce roky, preto ju nepokladám za mimoriadnu.

Chcem prízvukovať, nechceli sme ísť do žiadnych zložitých a ťažko praktizovateľných zmien , to čo navrhujeme je pomerne jednoduché. Na výstave nie je čas a ani nemá kto robiť takéto selekcie kvality klasov. Zámerom je aby každý vystavovateľ už pri príprave svojich gladiol na výstavu mal na pamäti tieto jednoduché pravidlá. Tie čo sú pod navrhovaným  limitom, sa použijú do kytíc či aranžmánov. Ak niekto bude na pochybách, že nevie počty pukov stanoviť, nech klasy prinesie, my skúsenejší poradíme.

Ak pestovateľ z juhu a druhý zo severu ďalší z východu či západu krajiny prinesie kvalitné kvety a ďalší nie, zrejme chyba už nemusí byť len v počasí.

Bude dobré ak tento návrh sa prediskutuje, bude pripomienkovaný zo strany členov aby sme ho v konečnej podobe mohli odsúhlasiť a dať do uznesenia ako záväzný.

Pokiaľ schválime navrhované opatrenia,  každý z vystavovateľov by už mal mať gladioly vyselektované a pokiaľ nie, musí akceptovať ak sa mu zo stola odstránia klasy ktoré idú pod stanovený limit.

Iste každý uzná ak má náš klub napredovať všetci sa musíme o to pričiniť. Naviac, ak majú byť výstavné kvety preplácané, hoci aj za symbolickú cenu, musia spĺňať určité parametre aby nerozhodovalo len množstvo prinesených kvetov ale aj ich kvalita.

 

     Čo sa hodnotenia Gladiol na výstavách týka, je potrebné povedať že naša organizácia bude napriek nedostatku kvalifikovaných hodnotiteľov naďalej robiť hodnotenia gladiol aspoň podľa niekoľkých základných kritérií.

 My starší pamätníci si nalistujeme v spomienkach ako sme napríklad v Matici slovenskej na celoštátnej výstave sedeli 6 hodín nad hodnotením exponátov podľa siahodlhého 19 bodového hodnotenia. Vo výsledku sme dospeli k víťazným exponátom ktoré mali takmer bezchybné parametre ale skoro všetky okrem exotov boli čisto biele, čisto červené, čisto žlté a pod, len výnimočne s okami. Takmer všetky krásne okaté odrody boli bodovo degradované pre zrkadlenie oka v horných lupeňoch, chýbala uniformita, čo obzvlášť pri okatých odrodách je častý jav. Petr Mimránek bol často v hodnotiteľskej komisii a môže potvrdiť že to bola poriadna šichta.

Pre zaujímavosť vám predložím len základné kritériá bodovacej tabuľky NAGC, podľa čoho sme hodnotili:

Hodnotenie Kvetu:

 FARBA KVETU: Čistota farby, Sýtosť farby (zaujímavé ale ťažko hodnotiteľné kritrérium. Akú sýtosť má orginál od šlachtiteľa ? – farbu ovplyvňuje mimo iné PH faktor pôdy a obsah bóru v pôde). Harmónia, Jednotnosť farby (tu bývajú problémy u zelených odrôd- na jednom klase spodok dožlta vrchné kvety zelené), Krása a príťažlivosť- za to najviac bodov, len ako sa to dá merať?.

ŠTRUKTÚRA KVETU: Tvar kvetu, pevnosť (vosk) a povrchová kvalita (nepoškodenosť)

Hodnotenie Klasu:

ŠTRUKTÚRA: Celkový počet pukov, Počet otvorených kvetov,, Počet pukov vo farbe, Uchytenie kvetov, Výzor, Uniformita kvetov, Klas, Konečná úprava.

Rovnováha:

Pomer veľkosti kvetov ku klasu, Pomer nakvitnutej časti ku klasu, Zúženie klasu, Zvláštnosti

Tak takto hodnotiť už nechceme a ani nemáme na to ľudí, prízvukujem- gladioly pestujeme a šľachtíme pre našich záhradkárov a milovníkov gladiol ktorých ani príliš nezaujíma nejaké zrkadlenie oka, harmónia, uniformita atď..

Odborné hodnotenie gladiol pokladám v prvom rade za ocenenie práce pestovateľa a šľachtiteľa, ktorý sa snažil priblížiť svoje dielo a šikovnosť takmer ku dokonalosti týchto krásnych kvetov.

 Prístup našej sesterskej organizácie Gladiris je mierne odlišný. Tu sa v poslednej dobe upúšťa od klasického hodnotenia, teda vyberie sa najkrajší klas- Grand Champion , exot, (občas aj podľa veľkostných kategórií) prípadne najkrajšie gladioly podľa farieb bez rozdielu veľkosti.

Iný prístup má k tomu kolega Dušan Slošiar, ktorý na hodnotení príliš nebazíruje- vyberie sa jedna gladiola a udelí sa pohár, ostaný dostanú pohár za účasť. Dušan berie výstavu ako príjemné spoločenské stretnutie kamarátov a kvetov. Toto by som zdôraznil, aj pre nás sú priateľské stretnutia na výstavách tým na čo sa tešíme celý rok ale popri tom nechceme upustiť aj od zjednodušeného hodnotenia kvetov.

P. Lelek

Tento návrh opatrení na zlepšenie kvality vystavených exponátov bol členskou schôdzou dňa 11.3.2023 na Vrútkach schválený a daný do  uznesenia ktoré členská schôdza odsúhlasila.