Gladioly Introdukcia  r. 2012  

 

 

 

 136-Q MADONA 525 Lel. 12     EM   Harlequine x Rum.Ščotky- základná farba mohutných kvetov je jemná ružová až "pink" . Krásne červené oko so žltkastou obrubou mu dáva šancu vyniknúť medzi novinkami. Naviac  jeho zdravie, kondícia a dobrá množivosť /z veľkého brutu/, sú každý rok spoľahlivé. Popri peknej farbe, kvalitná stavba klasu a nákvet mu zabezpečili dobré umiestnenie na výstavách aj v kategórii tri klasy.

 LIVERPOOL  435 Lel. 12  LM  Dick Delight x New Age- farba môjho obľúbeného futbalového klubu Liverpool. Okrúhle jemne nariasené kvety "liverpoolskej" červenej  s malým koňakovým okom, sú uchytené na pevnej dlhej stonke. Vitálna sorta aj do "tvrdších" podmienok s dobrou množivosťou.

 SONG FOR SANDY       494 Lel. 12 M Hocus Pocus x neznámi- delikátna farba ktorú som u iných gladiol ešte nevidel, kvalitný nákvet, 10 súčasne otvorených kvetov a celkový vzhľad, priniesla "Sandy"  víťazstvo v kategórii veľkokvetého novo šľachtenia na výstave v Lipt. Mikuláši. Jej nie práve najkrajšia matka /Hocus Pocus/ po ktorej nezdedila nič /našťastie/, z neznámym otcom /asi bol krásavec/, splodili excelentného potomka. 

152-  PARÁDA 502 Lel. 12  LM  Májový Květ x Figaro- kam  farebne zaradiť túto sortu z mohutnými kvetmi ?  Hodne bielej, niečo zelenej, okraje lupeňov do fialova, a to všetko v jemnom pastelovom prevedení, proste paráda. Kvetná hlava čo do dĺžky, nepatrí medzi rekordné, ale je to daň za krásne veľké kvety ktoré musí stonka uniesť. Ocenená na výstavách.

 ULTRAVIOLET 443 Lel. 12  M   Stará Krajka x Andulka- sorta ktorú som možno nemal vôbec introdukovať má niekoľko extrémov. Elegantným pastelovým farbám sa nedá nič vytknúť, ale extrémne zriasenie a vosk natoľko zaťažujú kvet, že sa musí s klasom opatrne manipulovať. Súčasne otvorených kvetov na stonke môže byť až 14 ! Krehotinka-Fragile!

 MARHUĽKA 425  /Apricot/ Lel. 12  M   Jubilee x neznámi- asi nejaká milá včelička či jemný závan vetra pomohol Marhuľke na svet. Občas aj pri samoopelený vznikajú zaujímavé sorty. Farba kvetu je naozaj marhuľová, ktorá sa až tak často u gladiol nevyskytuje. Táto šarmantná gladiola s rumencom na jazykoch obohatí farebnú škálu každého zberateľa zaujímavých sort.

 PALERMO 358 Lel. 12  LM    Davis Memory x Dark Briliance-  klas ako bič nesie 26+ pukov. Elegantný svetlý lem obrubuje všetky lupene bordovo čiernych kvetov /v puku čiernych/ . Malá nevýhoda tejto decentnej farby je to, že občas priláka strapky ktoré rady hodujú na tmavých sortách. "Palermo" ešte ako semenáč, bol  víťazom výstavy vo svojej kategórii.

  AJAX 545   Lel. 12  EM  Petra x Albatros- toto je prípad kríženia kde obaja rodičia sú v potomkovi zreteľný. Petra je krásna vitálna sorta v podobných farbách /tmavšia/, tvar kvetu,  nariasenie a vosk v lupeňoch  je nesporne po exotickom Albatrose. Táto farebná skupina je v gladiolách bohato zastúpená, avšak súhrou všetkých uvedených vlastností je Ajax výnimočný.

 RUŽOVÉ SNY433 /Rose Dreams/ Lel. 12 M  Rum. Sčotky x Dick Delight- holandský typ gladioly s  ružovou farbou a jej odtieňmi a tmavo ružovým jazykom s jemným nariaseným. Vyžaduje priaznivé nasvietenie aby vynikla jej krása. Pekná stavba klasu na ktorom je bežne 10 súčasne otvorených kvetov ako aj ostatné parametre je zabezpečili titul Grand Champion výstavy v Poľsku. 

 96-Q XAVIER 433 Lel.12  EM  Royal Spire x R.Sčotky- Xavier je borec s vysokými parametrami vo všetkých smeroch. Mohutná rastlina 170 cm vysoká z toho 2/3-tiny tvorí kvetná hlava /tak to má byť u všetkých gladiol/ s 12 až 14 otvorenými kvetmi s celkového počtu 30 !! pukov. Vysoký počet súčasne otvorených kvetov, výborný nákvet a stavba klasu  je nesporne dedičstvo po matke Royal Spire. Vyžaduje dobrú výživu a nemá rád úpal. Potencionálny víťaz výstav. /pozn. najvyššia gladiola akú som kedy videl je semenáč č. 54 s prac. názvom GOLIAS a má výšku 2,2 metra, čo pokladám za najvyššiu gladiolu vôbec a to kvitli dve rastliny z jednej hľuzy! - viď foto, ostatné parametre okrem peknej farby -nič moc, skôr ide o raritu. Intro. bude pre r.2013/

141-Q Ó SAHARA !  493  Lel.12   E   Destera x neznámi-  Sahara je už dlhšie v obehu, no oficiálne ešte nebola introdukovaná, stihla však pozbierať ocenenia a obdiv divákov najmä v Poľskom Rybniku kde získala titul "Najkrajšie novošľachtenie výstavy". Pohľad na zvláštnu farbu kytice zo "Sahary", vyvoláva asociácie o farbe piesku a zapadajúcom slnku nad Saharou. Takýmto tipom gladiol pre ich veľmi zvláštne sfarbenie a celkový vzhľad sa hovorí- exotické. Cením si ju aj preto, že kvitne medzi prvými a je nenáročná na "obsluhu".

 POLINIK 445   Lel.12  M  Anna Leorah x Rum.Ščotky- Polinik je názov vysokého špicatého končiara v korutánskych Alpách, kde som pracoval a odtiaľ jej názov. Vysoká rastlina so striedavým jedno radým usporiadaním kvetov má  krásnu žiarivú farbu, ktorá  upúta na záhone. Ľahko sa pestuje a dobre množí z veľkých brutov, ktoré sú okolo hľuzy. 90% vzhľadu zdedila po matke  Anne Leorah, vitalitu a množivosť po otcovi R.Ščotky.

MEDOVÉ SRDCE 441 /Honey Heart/ Lel.12  M   pôvod neznámi- semienko sa nevedno ako objavilo a Medulienka na moje poťešenie vzklíčila. Jemný nádych ružovej na každom lupeni kvetu z jazyčkom medovej farby. Ako to býva u najdúchov, má tuhý život a krásou sa zavďačí. Veľmi zdravá, množivá sorta.

TINA 440 Lel. 12 V  Figaro x Anna Leorah- biely kvet s jemným nádychom do ružova má pevnú štruktúru za ktorú vďačí silnej vrstve vosku v lupeňoch a kvalitnému zriaseniu. Na kvetnej hlave je 24 pukov. Kvitne medzi prvými na záhrade, preto je stálym a obdivovaným exponátom na prvej  výstave v sezóne, v Rajeckých Tepliciach.