Popis sort intro. v r. 2017

111-Z  PINK PANTHER  542 Lel. 2017 SN     Výnimočná gladiola s delikátnou ružovovo pinkovou farbou. Lupene  nariasených hrubovoskových  kvetov sú usporiadané do vzorného dvojradu s pravidelným nákvetom. Na rastline vysokej až 180 cm sa nachádza 28 - 30 pukov !. Z pazúch listov vyrastá nezvykle veľký a ťažký klas, preto je potrebné stonku vyviazať o oporu !. Rýchlo ju poznáťe na záhone aj podľa mimoriadne tmavej  listovej zelene a bezchybného zdravotného stavu.Tejto sorte doprajte vyššiu dávku výživy a odmení sa vám excelentným klasom a kvetom. Vysaďte ju čo najskôr, pre severnejšie oblasti je pozdnejšia. Kvitne ku koncu sezóny a vtedy stíha len posledné výstavy. Tak tomu bolo aj  v Žiline, kde koncom augusta 2016 získala titul Grand Champion výstavy. V sezóne 2017 sa stala Grand Championom medzinárodnej výstavy v poľských Myslowiciach. V  TOP svetovom sortimente je na 2. mieste a to sa s  ňou pestovatelia ešte len zoznamujú. Má veľmi pozitívne ohlasy od všetkých pestovateľov ktorý to z gladiolami vedia !  Je vzácna aj vhľadom na nizku množivosť t.j. produkciu brutu a takmer nemožnosť opelenia či odobratia peľu. Hovorím jej - "rozmarná hviezda". Spolu so sortami Zlomené Srdce, Red Lasser, Coffeé, Lucky Lips, Orange Expert, Elegant, a pár ďalších je to najlepšie čo som doposiaľ vyšlachtil. Citujem jedného z pestovateľov Ing. M.J. : " Vaše dva kultivary ma šokovali- Pink Panther a Zlomené srdce.  Vyrástli mi asi do 2 metrovej výšky, ťažké klasy až 28 pukov, nádherné zriasenie a pevnosť kvetov- povedal by som plechové kvety...Gratulujem k Vášmu dielu.. Musel som Vám napísať poďakovanie, lebo všetci okoloidúci na záhradke a okolí ich obdivujú ".  
 
49-AXEL 443 Le.2017 S Väčšia časť kvetu je peknej pinkovej farby, na petáloch do svetlej oranžovej. Jej nariasené kvety kvitnú v pravidelnom dvojrade  s pravidelným nákvetom. Na pevnej stonke je 23 pukov.
 
   MARLEN 401 Le.2017 SV  Marlen už z diaľky zaujme svojim okatým kukučom. Zvlášť na spodných lupeňoch sú krásne svieže červené znaky, lemované koňakovým okrajom. Typicky dekoratívna- divácka sorta, nakoľko oko zrkadlí aj v horných lupeňoch. Jemné zúbkovanie na okrajoch lupeňov
 
  RAMONA 352 Le.2017 SV  Nezvyčajne hlboko nariasené kvety červenej farby a jej odtieňov sú dekorované hlavne na vnútorných lupeňoch striebristým bielym širokým lemom. Odolná, dobre rastúca, takmer plnokvetá zvláštnosť.
 
   PIROŠKA 356 Le.2017 S  Piroška je v podstate rozprávková Karkuľka . Čistá zamatová červená farba prechádza miestami do hlbokej tmavej. Na pevnom klase býva 23 pukov v striedavom dvojrade. Piroška má dobré zdravie, trvácne a počasiu odolné kvety, ktoré v kytici či vo váze pôsobia veľmi dekoratívne.