Popis sort introdukovaných v r.2015

Y- č.10   SOFI 461 Le. 2015   výstavná sorta so všetkými  predpokladmi na dobré umiestnenie v súťažiach. Na rovnom pevnom klas je v priemere 25 pukov uchytených na pevnej stonke. Príťažlivá sorta so šibalskými rozpálenými lícami, ako jej malá menovkyňa  Sofia.

129-Q ŠEHERESÁDA 356 Le. 2015  nejaký čas známa, doposiaľ neuvedená plnokvetá sorta s belavým lemom po obvode najmä vnútorných pevných voskových lupienkov.  Je to  dekoratívna sorta s 24 pukmi s miernym zahustením kvetov. Orientálny vzhľad kvetov pripomína princeznú Šeheresádu zo staroveku.

Y- č.27  CONFETTI 413 Le. 2015 je súrodenec  c.v. Elegant z hnedastými lúčmi na spodných lupeňoch. Nevytvára priveľa pukov ale svojimi krásne nariasenými kvetmi v pastelových odtieňoch si isto nájde svojich obdivovateľov.

Y- č.29 CRIMSON LADY 354 Le. 2015  tejto novinke som pridelil kód červenej ale je tam náznak aj karmínovej farby. Zďaleka ju zbadáte na svojej záhrade , priam žiary. Hrubý vosk v zriasených lupeňoch, pevná stonka ktorá nesie 24 pukov ju radí medzi kvalitu.

 GOLDEN DREAM 415 Le. 2015 kytica vo váze zo  "zlatého sna " rozžiari svoje okolie. Nemá priveľa pukov ale kvety sú veľké , načipkované,  motýľového tvaru.

  435  Le. 2015 je súťažná novinka s 26 pukmi na pevnej stonke. Súčasne udrží vysoký počet otvorených kvetov, čo zdedila po otcovi Royal Spire.

 NELINKA 377 Le.  2015 Nelinka má veľa chybičiek ale jej prekrásnu tvár sa nedá uprieť. Predstavte si niekoľko " Neliniek" vo váze, tá kytica vás očarí, preto som ju nevyradil zo sortimentu.

Y- č.48  NINA  443 Le. 2015  je dáma v ružovom habite s dočervena nafarbenými perami a všetko jej to spolu ladí. Na stonke je cca 22 hrubovoskových elegantných nariasených kvetov.

 GOLIAS 354 Le. 2015 /výška-2,0 m/ ak chcete mať na záhrade raritu- snáď najvyššiu gladiolu na svete- tak si ju určite objednajte. Popri mojej 180cm maličkosti, ma táto sorta prerastá o ďalších 20 cm. Nehľadajte na nej okrem peknej farby žiadne extra parametre, proste je to taký malý omyl prírody.

 GULIVER 454   Le. 2015  Guliver je iný prípad ako Golias. Pri tejto sorte mám v záznamoch 3 výkričníky . Mimoriadne vysoká sorta s 25 pukmi zdedila farbu po matke New Age a jej pridaná hodnota je hlboké nariasenie kvetov so striebristým okrajom pevných lupeňov. Občasné malé stredové nedokrívanie kvetov môže vadiť len pre súťaž.

Y- č.194 ORANGE EXPERT  522  Le.2015 - 1.miesto za veľkokveté novošlachtenie  v  Raj.Teplice a ďalšie ocenenia získal tento  skutočný expert medzi gladiolami, ktorý je dávnejšie v "obehu" ale introdukovaný nebol. Za dobrý podmienok keď neprepaľovalo slnko, na mojej záhrade udržala táto sorta  18 !!! súčasne otvorených kvetov. Krásne sfarbenie a výborná kondícia je po  matke  Rumjanije Ščoty, stavba a uchytenie kvetov po otcovi New Age. Tu sa osvedčilo šľachtiteľské pravidlo- vybrať geograficky veľmi vzdialené sorty za rodičov a potomkovia bývajú prekvapivo krásny a najmä zdraví.

Y- č.41  THÁLIA 479    Le. 2015 je víťaz v kat.400 na medzinárodnej výstave v Bytči a obdivovaná návštevníkmi za svoje  tajomné lila -  "deep flush Mahogany" sfarbenie najmä v oblasti jazýčkov. Kvety nevšednej farby sú uchytené na dlhom klase. 

64-Q   GLADIS 443  Le. 2015  krásna vysoko dekoratívna sorta exotického vzhľadu s nevšedným hlbokým zriasením a silným voskom v lupeňoch kvetov. Gladis- môj obľúbenec  je vídať už dlhšiu dobu na výstavných stoloch, ale doposiaľ nebol introdukovaný. Získal ocenenia v kategórii exotických gladiol.

  AVA 441  Le. 2015 gladiola holandského hladko lupeňného tipu v príťažlivých ružovkastých odtieňoch s výrazným červeným jazykom.  24 pukov na klase, výborná stavba, nákvet a celková elegancia ju predurčuje byť medzi elitou vo veľkostnej kategórii 400.

  MANON  443   Le. 2015  stredne ružová sorta s 22-24 pukmi na klase. Pochádza z osvedčeného kríženia  Rumj. Sčoty x Harlequine a v poznámkach mám 3 výkričníky, čo priraďujem len najvyššej všestrannej kvalite. Ako semenáč, víťaz výstavy vo svojej kategórii /ilustračné foto, iné som nemal/.

203-Y  ANTOS AMON 344 / "Boží kvet" z gréc. mytol./  Le.2015 ..pod týmto názvom sorta absolvovala niekoľko domácich a zahraničných výstav s vysokým umiestnením, avšak doposiaľ nebola uvedená medzi novinkami. Je charakteristická pevnou stonkou ktorá drží mimoriadne krásne nariasené ružovo-červené /alebo pink?/ kvety hrubo voskovej substancie. V tejto silne obsadenej farebnej skupine tak krásne a hlboké zriasenie nie je až také samozrejmé.

  JANKO HRAŠKO 258  Le.2015  "drobátko" medzi gladiolami ale len kvetom. Na dlhej stonke je 24 pukov z ktorých postupne vykvitajú čarovné čereveno - čierne kvety. Už viackrát získal ocenenia, naposledy v Rajeckých Tepliciach v r. 2014 prvé miesto v kategórii miniatúr.