Gladioly - Mečíky Introdukcia r. 2013

 

 

 RAJSKÁ ZÁHRADA 343 /pôvodne  Rajecké Teplice/  Lel. 13  VE  /Samba x Harlequine/  ..mečík ktorý získal 1. miesto v Raj.Tepliciach v kategórii   novošľachtenia,  zdedil pekné znaky a ružovo bordové farebné odtiene od c.v. Harlequine.  Veľmi včasná sorta s kvalitným nákvetom  atraktívnou farbou, voskom a výrazným zriasením, je spoľahlivá po všetkých stránkach vrátane dobrého zdravia.

209-Y  NORGE MEMORY  445 Lel. 13 M /Voila  x Petra/  ..zvláštna farba- červeno okrová mi pripomenula nórske, fínske a švédske drevené stavbičky tejto farby z čias rybačiek, kedy som tieto severské krajiny navštívil. Na desiatich súčasne otvorených kvetoch /otvorí ich naraz aj viac, záleží na počasí/ z celkového počtu pukov až 28, je každý petál- jazýček mierne "zasnežený" , kvety silne nariasené, znaky zdedené po Petre. Ešte ako semenáč  č. 209 získal 1. miesto vo veľkokvetom šľachtení.

225-Y  ZLOMENÉ SRDCE 434 Lel. 13  M  /Dick Delighte x I.Queen/ sem. č. 225 .. sorta získala meno z celkom jednoduchého dôvodu, totiž už  dvakrát  sa mi ju pre jej robustný vzrast- dĺžku nepodarilo dopraviť na výstavu v celku. Špička dlhého klasu vyčnievajúca z prepravnej krabice sa zlomila a ako môj najkrajší exponát mi proste "zlomil srdce".  Vytvára superklas, je to dané jej veľkou  vitalitou. Len málo sort vie vytvoriť na stonke až 28 pukov a zároveň mať  silne zriasené voskové kvety a pritom otvoriť až 10 kvetov súčasne.

 Z-č.55 ZENIA 475 Lel. 13  M   /R.Sčotky x Royal Spire/ sem.č.55  ..farebne veľmi podobná Royal  Spire, avšak lupene kvetov sú hladšie a zaoblené. Veľké citrónovo žlté oko na bordovom  základe dodáva sorte príznačnú eleganciu. Svojou nevšednou farebnou kombináciou zaujala na viacerých výstavách a bola umiestnená aj v súťaži exponátov. Základné parametre:  +-24 pukov, až 10 súčasne otvorených kvetov /dedičstvo po R.Spire/, dobrý nákvet a vosk.

52-Q MERRY 440 Lel. 13 M   /R. Sčotky open /sem.č.52  ..tak neviem či dať kód 400 alebo 440 alebo 410, s každej farby je tam skoro rovnako. Na mohutnej rastline sa nachádza až 26 pukov, z ktorých sa vie súčasne otvoriť až 12 kvetov v krásnych- letných, ružovo žlto bielych pastelových farbách. Na jemne nazberkané kraje lupeňov  sorty Merry,  je vskutku príjemný pohľad.