Dátum: 13.11.2017

Vložil: P.L.

Titulok: Re:Zažltnuté listy

Dobrý deň,
ospravedlňujem sa Vám za veľmi neskorú odpoveď, nemal som prístup na web.
Predpokladám, že kvitnutie vašich gladiol podľa popisu žiaľ nedopadlo dobre. Podľa príznakov by žiadny okamžitý zásah rastlinám už nepomohol. Strapka poškodí len kvetné puky a kvety sa nemusia vôbec rozvinúť. Žltnutie a zasychanie listov najčastejšie spôsobujú hubové ochorenia. Rozsiahla téma , veľa o nej nájdete v inej časti mojej web. stránky.
Poradím Vám ako do nasledujúcej sezóny.
Zozbierané hľuzy /ktoré to prežili/ treba ešte teraz moriť proti hubám a zároveň /v jednom roztoku/ aj proti strapkám. U nás sú v predaji viacej-menej len prípravky na báze medi- Kuprikol, Dithane, Šampion a tieto nepoužívajte!. Hubové choroby sú takmer úplne rezistentné voči nim, pretože dlhé roky sa používali, iné neboli. Nie je žiadny problém doviesť z Poľska prípravok KAPTAN WP 75 s rovnomennou účinnou látkou. Žiadna novinka, ale je účinný, u nás sa nepredáva. Môžete ho použiť proti hubám aj ako preventívny postrek na listy počas sezóny, najmä v čase keď sú teplé sparné dni a dobre sa šíria spóry škodlivých húb. Je veľa iných prípravkov ale nie sú k dostatiu pre záhradkárov.
Dobrou prevenciou je nesadiť gladioly aspoň 3-4 roky na rovnaké miesto a zabrániť premnoženiu drôtovcov /napr. prípravokom Dursban/. V takmer každej pôde sa nachádzajú aj škodlivé huby ale infekcia sa nemusí dostať do hľúz pokiaľ nie sú napichnuté škodcom, na listy však áno.
Postrek proti strapkám ktoré sú už v pukoch je neúčinný, pretože u nás sa predávajú len kontaktné a požerové insekticídy /nie systémové, tie boli zakázané v EÚ/ a tie ich nezasiahnu. Pomôže len morenie hľúz na jeseň napr. s Karate a pod., inakšie by strapky prezimovali pod šupkami hľúz. Strapky okrem poškodenia kvetov, svojimi vpichmi prenášajú a vírusové ochorenia gladiol.
Snáď som Vám touto odpoveďou trocha pomohol do nasledujúcej sezóny. Napíšte mi ako sa vám bude dariť s gladiolami a prípadne Vám ešte poradím ak to bude potrebné a hlavne podstatne skôr. Pozdravujem, P.Lelek

Pridať nový príspevok