Dátum: 19.10.2016

Vložil: P.L.

Titulok: Re:otázka

Dobrý deň, Vašu otázku som vložil do mojej poradne , odpoveď prípadne poslúži aj iným.
Nepoznám rastliny ktoré by sa počas rastu nezniesli s gladiolami ak nerátam vzrastom vysoké ktoré by vytvárali tieň.
Iná otázka je predplodina či miesto vysadenia. Skutočne nevhodné je sadiť gladioly na miesto kde pred rokom boli zemiaky, nakoľko je väčšia možnosť nakazenia hľúz hubovými chorobami v dôsledku poškodenia hľuzy najčastejšie drôtovcom ktorý obľubuje práve zemiaky. Tu by som urobil 2-3 ročnú pauzu. Obdobne môžu byť poškodené hľuzy hubovými ochoreniami najčastejšie hubou fuzária či botritídou, v lepšom prípade len bakteriózou /hľuza nie je zničená, len poškodená/, keď sú vysádzané blízko trávnika kde je výskyt škodcov značný. Samozrejme záleží aj na tom do akej miery je pôda zamorená hubami. Možno máte pôdu zdravú, ktorá je bez uvedených patogénov.
Literatúra uvádza ako nevhodné vysádzať gladioly po uhorkách, rajčinách, fazuli, tabaku.. k vôli možnosti nákazy virózou. Z praxe viem že to nemá žiadne opodstatnenie, lebo vírusy sa prenášajú napichnutím chorej rastliny nap. strapkou mečíkovou a prenosom- napichnutím zdravej rastliny. Iné je časove súbežne v blízkosti gladiol pestovať uvedené rastliny, to neodporúčam, aj keď vírusy z chorých rastlín nasaté škodcom sú účinné len rádovo niekoľko sekúnd !. Čiže - vysadte ich radšej ďalej od gladiol. Ale aj tak môžu byť gladioly ohrozené, nakoľko strapky nalietavajú najmä počas horúceho leta napr. z okolitých lúčnych porastov.
Dnes už vieme že takmer každá odroda gladiol má v latentnom stave virózu, takže pestujte odolné odrody na ktorých nie je poznať príznaky virózy /najčastejšie svetlé pásy, krúžky na listoch alebo len na ich špičkách ../
Pozdravujem do Ivančinej P.L.

Pridať nový príspevok